Skip to content

17 Warner WayWayne, NJ 07470

Built 1983

Last Sale Price
$578,000
Last Sale Date
Dec 29, 2017

Property Information

Block2606
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage3,060
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
44%
Improvement Value:$167,100
56%
Total Assessment$298,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,725+4.0%
2024$17,045+1.2%
2023$16,837+0.4%
2022$16,762+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$578,000

To:

Sq Ft3,060DeedBook 3225, Page 31

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 2319, Page 171

Property Sale

Sale
$367,900
DeedBook P 118, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1983