Skip to content

230 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 22, 1988

Property Information

Block2705
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,438
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$86,500
58%
Improvement Value:$62,600
42%
Total Assessment$149,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,865+4.0%
2024$8,526+1.2%
2023$8,421+0.4%
2022$8,384+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,438DeedBook 122, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1952