Skip to content

35 Fisk RdWayne, NJ 07470

Built 1956

Last Sale Price
$740,000
Last Sale Date
Jul 12, 2007

Property Information

Block2706
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,750
Acreage0.37

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,100
52%
Improvement Value:$122,200
48%
Total Assessment$254,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,121+4.0%
2024$14,541+1.2%
2023$14,363+0.4%
2022$14,299+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$740,000

To:

Sq Ft2,750DeedBook 1469, Page 104

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 587, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1956