Skip to content

25 Piermont TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 21, 2020

Property Information

Block2713
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,758
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
50%
Improvement Value:$132,800
50%
Total Assessment$263,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,686+4.0%
2024$15,084+1.2%
2023$14,899+0.4%
2022$14,833+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

To:

Sq Ft2,758DeedBook 3855, Page 219

Property Sale

Sale
$378,000
DeedBook 521, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1959