Skip to content

41 Church LaneWayne, NJ 07470

Built 1920

Last Sale Price
$257,000
Last Sale Date
Sep 12, 1989

Property Information

Block2706
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,518
Acreage1.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,000
57%
Improvement Value:$107,100
43%
Total Assessment$249,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,811+4.0%
2024$14,244+1.2%
2023$14,069+0.4%
2022$14,007+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$257,000

To:

Sq Ft2,518DeedBook 125, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1920