Skip to content

1079 Ratzer RdWayne, NJ 07470

Built 1924

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 15, 1998

Property Information

Block2706
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,394
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,900
44%
Improvement Value:$120,700
56%
Total Assessment$215,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,820+4.0%
2024$12,328+1.2%
2023$12,177+0.4%
2022$12,123+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft2,394DeedBook 155, Page 76

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook M 131, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 1924