Skip to content

18 Dixon PlaceWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block2715
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage---
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
61%
Improvement Value:$84,400
39%
Total Assessment$215,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,808+4.0%
2024$12,317+1.2%
2023$12,166+0.4%
2022$12,112+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960