Skip to content

33 Charlotte TerrWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jun 12, 2015

Property Information

Block2715
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,148
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
57%
Improvement Value:$99,800
43%
Total Assessment$232,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,807+4.0%
2024$13,277+1.2%
2023$13,115+0.4%
2022$13,057+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$425,000

To:

Sq Ft2,148DeedBook 2647, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1961