Skip to content

128 Tall Grass DrWayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$552,000
Last Sale Date
Oct 25, 2001

Property Information

Block2717
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,920
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,700
48%
Improvement Value:$163,000
52%
Total Assessment$312,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,593+4.0%
2024$17,880+1.2%
2023$17,661+0.4%
2022$17,583+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$552,000

To:

Sq Ft2,920DeedBook 347, Page 176

Property Sale

Sale
$279,900
DeedBook L 118, Page 578

Property Built

Built

Year Built: 1987