Skip to content

29 Baldwin TerrWayne, NJ 07470

Built 1959

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 26, 2004

Property Information

Block2719
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,719
Acreage0.38

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,400
60%
Improvement Value:$89,400
40%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,188+4.0%
2024$12,683+1.2%
2023$12,527+0.4%
2022$12,472+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,719DeedBook 732, Page 141

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 699, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 1959