Skip to content

7 Augusta DrWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$539,000
Last Sale Date
Sep 26, 2006

Property Information

Block1803
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionSPLIT LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,790
Acreage0.35

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$121,100
57%
Improvement Value:$91,300
43%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,629+4.0%
2024$12,145+1.2%
2023$11,996+0.4%
2022$11,943+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$539,000

To:

Sq Ft1,790DeedBook 1317, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1960