Skip to content

50 Stanford PlaceWayne, NJ 07470

Built 1961

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jan 8, 2018

Property Information

Block2800
Lot38
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$116,800
55%
Improvement Value:$94,700
45%
Total Assessment$211,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,576+4.0%
2024$12,094+12.7%
2023$10,731+0.4%
2022$10,684+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 3231, Page 285

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook E 126, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1961