Skip to content

50 Hardwick LaneWayne, NJ 07470

Built 1969

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block2101
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage0.56

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$130,700
63%
Improvement Value:$75,300
37%
Total Assessment$206,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,249+4.0%
2024$11,779+3.5%
2023$11,385+0.5%
2022$11,333+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$475,000

To:

Sq Ft1,324DeedBook 4398, Page 88

Property Built

Built

Year Built: 1969