Skip to content

26 Eider CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$646,000
Last Sale Date
Feb 19, 2024

Property Information

Block3000
Lot213
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
33%
Improvement Value:$152,400
67%
Total Assessment$227,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,521+4.0%
2024$13,003+1.2%
2023$12,844+0.4%
2022$12,787+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$646,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 4679, Page 20

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 2196, Page 179

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 1607, Page 69

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook Z 161, Page 21

Property Sale

Sale
$226,557
DeedBook A 133, Page 315

Property Built

Built

Year Built: 1992