Skip to content

10 Whimble CtWayne, NJ 07470

Built 1992

Last Sale Price
$680,000
Last Sale Date
Apr 21, 2025

Property Information

Block3000
Lot355
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
ZoningPUD
Sq Footage2,075
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
30%
Improvement Value:$175,100
70%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,871+4.0%
2024$14,301+1.2%
2023$14,126+0.4%
2022$14,063+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$680,000

To:

Sq Ft2,075DeedBook 4886, Page 8

Property Sale

Sale
$430,000

From:

To:

Sq Ft2,075DeedBook 2693, Page 119Recorded9/23/2015

Property Sale

Sale
$275,000

To:

DeedBook U 158, Page 295

Property Sale

Sale
$205,679

To:

DeedBook Q 134, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1992