Skip to content

31 Barnsdale RdWayne, NJ 07470

Built 1954

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Aug 15, 1994

Property Information

Block302
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,378
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
55%
Improvement Value:$60,800
45%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,843+4.1%
2024$7,532+1.3%
2023$7,437+0.5%
2022$7,403+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$142,000

To:

Sq Ft1,378DeedBook 137, Page 1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook C 122, Page 426

Property Built

Built

Year Built: 1954