Skip to content

42 Van Duyne AveWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Mar 17, 2015

Property Information

Block701
Lot39
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,433
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,200
56%
Improvement Value:$63,100
44%
Total Assessment$144,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,580+4.0%
2024$8,251+1.2%
2023$8,150+0.4%
2022$8,114+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,433DeedBook 2614, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1955