Skip to content

210 Fairfield RdWayne, NJ 07470

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 22, 2022

Property Information

Block302
Lot79
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage762
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,200
56%
Improvement Value:$31,600
44%
Total Assessment$71,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,269+4.0%
2024$4,106+1.2%
2023$4,055+0.4%
2022$4,037+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft762DeedBook 4439, Page 171

Property Sale

Sale
$7,500

From:

To:

Sq Ft762DeedBook 3539, Page 255Recorded3/21/2019

Property Sale

Sale
$136,000

From:

To:

Sq Ft762DeedBook 2985, Page 1Recorded1/25/2017

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft762DeedBook 2886, Page 195Recorded8/26/2016

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook W 128, Page 465

Property Built

Built

Year Built: 1940