Skip to content

188 Fairfield RdWayne, NJ 07470

Built 1945

Last Sale Price
$207,000
Last Sale Date
Jul 26, 2006

Property Information

Block302
Lot81
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningI
Sq Footage805
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,700
49%
Improvement Value:$34,300
51%
Total Assessment$67,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,984+4.0%
2024$3,831+1.2%
2023$3,784+0.4%
2022$3,767+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$207,000

To:

Sq Ft805DeedBook 1278, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1945