Skip to content

21 Market StWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$27,000
Last Sale Date
Nov 17, 2011

Property Information

Block302
Lot95
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class15
DescriptionBUNGALO
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,292
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,600
44%
Improvement Value:$56,800
56%
Total Assessment$101,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,029+4.0%
2024$5,798+1.2%
2023$5,727+0.4%
2022$5,702+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$27,000

To:

Sq Ft1,292DeedBook 2119, Page 28

Property Sale

Sale
$4,000
DeedBook R 120, Page 270

Property Built

Built

Year Built: 1955