Skip to content

60 Urban Club RdWayne, NJ 07470

Built 1973

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Mar 28, 2018

Property Information

Block3100
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,437
Acreage0.76

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$193,100
36%
Improvement Value:$343,300
64%
Total Assessment$536,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,894+4.0%
2024$30,671-0.6%
2023$30,861+0.4%
2022$30,724+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

To:

Sq Ft5,437DeedBook 3291, Page 54

Property Sale

Sale
$720,000
DeedBook 1708, Page 106

Property Sale

Sale
$825,000
DeedBook 1464, Page 33

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook N 149, Page 144

Property Built

Built

Year Built: 1973