Skip to content

3 Augusta DrWayne, NJ 07470

Built 2008

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block1803
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage5,488
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$122,800
29%
Improvement Value:$300,500
71%
Total Assessment$423,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,169+4.0%
2024$24,204+1.2%
2023$23,908+0.4%
2022$23,802-21.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$830,000

To:

Sq Ft5,488DeedBook 3314, Page 99

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 2270, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 1139, Page 152

Property Sale

Sale
$300,900
DeedBook A 162, Page 200

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook U 116, Page 166