Skip to content

45 Barbour Pond DrWayne, NJ 07470

Built 1987
Commercial

Last Sale Price
$37,214,449
Last Sale Date
Jan 4, 2008

Property Information

Block3103
Lot17

Zoning---
Sq Footage219,168
Acreage30.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$7,559,500
48%
Improvement Value:$8,190,500
52%
Total Assessment$15,750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$936,495+4.0%
2024$900,585+1.2%
2023$889,560+0.4%
2022$885,623+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$37,214,449

To:

Sq Ft219,168DeedBook 1555, Page 206

Property Sale

Sale
$12,725,668
DeedBook E 153, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1987