Skip to content

920 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1934

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 30, 2001

Property Information

Block3103
Lot3
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOTHER
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,669
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,000
61%
Improvement Value:$64,300
39%
Total Assessment$163,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,710+4.0%
2024$9,337+1.2%
2023$9,223+0.4%
2022$9,182+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft1,669DeedBook 249, Page 15

Property Sale

Sale
$111,574
DeedBook B 123, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1934