Skip to content

910 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$3,000,000
Last Sale Date
Aug 22, 2019

Property Information

Block3103
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage1,853
Acreage7

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$332,400
4%
Improvement Value:$8,017,100
96%
Total Assessment$8,349,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$496,461+4.0%
2024$477,424+1.2%
2023$471,580+2423.1%
2022$18,691-20.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,000,000

To:

Sq Ft1,853DeedBook 3656, Page 166