Skip to content

1445 Valley RdWayne, NJ 07470

Vacant Land

Last Sale Price
$17,100,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block3103
Lot19

Zoning---
Sq Footage59,000
Acreage5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$2,500,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$261,624+4.0%
2024$251,592+1.2%
2023$248,512+0.4%
2022$247,412+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$17,100,000

To:

Sq Ft59,000DeedBook 4593, Page 287

Property Sale

Sale
$4,250,000

From:

To:

DeedBook 2458, Page 193Recorded4/21/2014

Property Sale

Sale
$935,000
DeedBook T 121, Page 444