Skip to content

1020 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Commercial

Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Dec 23, 1993

Property Information

Block3200
Lot7

Zoning---
Sq Footage213,935
Acreage39.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,845,200
82%
Improvement Value:$3,154,800
18%
Total Assessment$18,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,070,280+4.0%
2024$1,029,240+1.2%
2023$1,016,640+0.4%
2022$1,012,140+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,250,000

To:

Sq Ft213,935DeedBook 135, Page 517

Property Sale

Sale
$7,500
DeedBook A 135, Page 430