Skip to content

23 Yorktown RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block3203
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,648
Acreage0.55

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,200
45%
Improvement Value:$142,200
55%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,246+4.0%
2024$14,661+1.2%
2023$14,481+0.4%
2022$14,417+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000

To:

Sq Ft2,648DeedBook 4755, Page 242

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,648DeedBook 3154, Page 166Recorded9/29/2017

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook H 159, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1966