Skip to content

3 Yorktown RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 4, 2014

Property Information

Block3203
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,207
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,900
42%
Improvement Value:$157,100
58%
Total Assessment$270,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,054+4.0%
2024$15,439+1.2%
2023$15,250+0.4%
2022$15,182+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft2,207DeedBook 2550, Page 288

Property Sale

Sale
$680,000
DeedBook 1047, Page 191

Property Sale

Sale
$171,000
DeedBook U 135, Page 536

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook K 129, Page 63

Property Built

Built

Year Built: 1966