Skip to content

19 Yorktown RdWayne, NJ 07470

Built 1966

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block3203
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,272
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$108,700
40%
Improvement Value:$165,500
60%
Total Assessment$274,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,304+4.0%
2024$15,679+1.2%
2023$15,487+0.4%
2022$15,418+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$825,000

To:

Sq Ft2,272DeedBook 4200, Page 102

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 2130, Page 164

Property Sale

Sale
$273,000
DeedBook U 141, Page 93

Property Built

Built

Year Built: 1966