Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0205)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 18, 2022

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0205
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
41%
Improvement Value:$83,300
59%
Total Assessment$141,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,402+4.0%
2024$8,080+1.2%
2023$7,981+0.4%
2022$7,945+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 4284, Page 52

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft2,600DeedBook 2474, Page 155Recorded5/30/2014

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook A 145, Page 8

Property Sale

Sale
$218,216
DeedBook O 125, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1987