Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0407)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Sep 6, 2022

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0407
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
37%
Improvement Value:$98,700
63%
Total Assessment$156,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,317+4.0%
2024$8,960+4.2%
2023$8,600+0.5%
2022$8,561+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

To:

Sq Ft2,600DeedBook 4394, Page 78

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook T 125, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 1987