Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0408)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0408
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(A)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,600
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
35%
Improvement Value:$108,700
65%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,912+4.0%
2024$9,532+1.2%
2023$9,415+0.4%
2022$9,374+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook F-120, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1987