Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0509)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$337,500
Last Sale Date
Dec 14, 2015

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0509
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionLUXURY CONDO(F)
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage2,474
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
32%
Improvement Value:$119,800
68%
Total Assessment$177,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,536+4.0%
2024$10,132+1.2%
2023$10,008+0.4%
2022$9,964+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$337,500

To:

Sq Ft2,474DeedBook 2756, Page 174

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 1082, Page 262

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 558, Page 279

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook Z 119, Page 596

Property Built

Built

Year Built: 1987