Skip to content

1360 Hamburg Tpke(Unit C0707)Wayne, NJ 07470

Built 1987

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block3207
Lot11
QualifierC0707
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
DescriptionPENTHSE CONDO-G
Dwellings1
ZoningSB
Sq Footage4,050
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,300
26%
Improvement Value:$189,700
74%
Total Assessment$255,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,162+4.0%
2024$14,581+3.3%
2023$14,120+0.4%
2022$14,058+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft4,050DeedBook 169, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1987