Skip to content

1518 Hamburg Tpke(Block 3207 Lot 17)Wayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$182,750
Last Sale Date
Oct 1, 2024

Property Information

Block3207
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionOTHER
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,116
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,600
46%
Improvement Value:$90,800
54%
Total Assessment$167,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,954+4.0%
2024$9,572+1.2%
2023$9,455+0.4%
2022$9,413+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,750

To:

Sq Ft2,116DeedBook 4857, Page 45

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,116DeedBook 4402, Page 269Recorded9/29/2022

Property Built

Built

Year Built: 1952