Skip to content

23 Valhalla WayWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Oct 31, 2000

Property Information

Block3301
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,875
Acreage0.77

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$139,100
51%
Improvement Value:$133,600
49%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,215+4.0%
2024$15,593+1.2%
2023$15,402+0.4%
2022$15,334+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

To:

Sq Ft1,875DeedBook 179, Page 173

Property Sale

Sale
$261,000
DeedBook N 143, Page 227

Property Sale

Sale
$273,500
DeedBook U 122, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1952