Skip to content

15 Valhalla WayWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$181,000
Last Sale Date
Aug 20, 1991

Property Information

Block3301
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,828
Acreage0.41

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$111,800
53%
Improvement Value:$99,600
47%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,570+4.0%
2024$12,088+1.2%
2023$11,940+0.4%
2022$11,887+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$181,000

To:

Sq Ft1,828DeedBook 129, Page 562

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook H-113, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1955