Skip to content

11 Surrey DrWayne, NJ 07470

Built 1950

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
May 2, 2019

Property Information

Block3301
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,618
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
57%
Improvement Value:$77,200
43%
Total Assessment$178,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,608+4.0%
2024$10,201+1.2%
2023$10,076+0.4%
2022$10,031+2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$424,000

To:

Sq Ft1,618DeedBook 3572, Page 150

Property Sale

Sale
$394,500
DeedBook 1978, Page 146

Property Sale

Sale
$276,500
DeedBook 180, Page 196

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook A 119, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1950