Skip to content

121 Jackson AveWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 18, 2019

Property Information

Block3301
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,532
Acreage0.21

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,800
40%
Improvement Value:$115,800
60%
Total Assessment$193,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,511+4.0%
2024$11,070+29.5%
2023$8,551+0.4%
2022$8,513+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

To:

Sq Ft1,532DeedBook 3610, Page 140

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook N 125, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1952