Skip to content

55 Divan WayWayne, NJ 07470

Built 1976

Last Sale Price
$660,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block3307
Lot27
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$126,500
52%
Improvement Value:$116,400
48%
Total Assessment$242,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,443+5.9%
2024$13,639+1.3%
2023$13,469+0.5%
2022$13,408+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$660,000

To:

Sq Ft2,058DeedBook 4610, Page 79

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft2,058DeedBook 2420, Page 192Recorded1/15/2014

Property Built

Built

Year Built: 1976