Skip to content

16 Schuyler RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Dec 30, 1985

Property Information

Block3309
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.47

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,500
54%
Improvement Value:$89,200
46%
Total Assessment$193,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,517+4.0%
2024$11,076+1.2%
2023$10,940+0.4%
2022$10,892+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,708DeedBook 115, Page 553

Property Built

Built

Year Built: 1955