Skip to content

1706 Hamburg TpkeWayne, NJ 07470

Built 1960

Last Sale Price
$457,000
Last Sale Date
May 7, 2021

Property Information

Block3312
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionOLD STYLE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,671
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$92,800
54%
Improvement Value:$78,700
46%
Total Assessment$171,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,197+4.0%
2024$9,806+1.2%
2023$9,686+0.4%
2022$9,643+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$457,000

To:

Sq Ft1,671DeedBook 4077, Page 128

Property Built

Built

Year Built: 1960