Skip to content

75 Surrey DrWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$427,500
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block3305
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage1,647
Acreage0.72

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,800
62%
Improvement Value:$83,200
38%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,022+4.0%
2024$12,522+1.2%
2023$12,369+0.4%
2022$12,314+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$427,500

To:

Sq Ft1,647DeedBook 3345, Page 290

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 1240, Page 289

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook F 127, Page 383

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook Y 113, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1952