Skip to content

83 Maple LaneWayne, NJ 07470

Built 2007

Last Sale Price
$55,000
Last Sale Date
Oct 31, 2003

Property Information

Block3404
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionRAISED CAPE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,904
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,800
28%
Improvement Value:$124,500
72%
Total Assessment$172,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,245+4.0%
2024$9,852+1.2%
2023$9,732+0.4%
2022$9,688+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$55,000

To:

Sq Ft1,904DeedBook 717, Page 131

Property Sale

Sale
$11,700
DeedBook F 132, Page 558

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook S 126, Page 179