Skip to content

1179 Black Oak Ridge RdWayne, NJ 07470

Built 1952

Last Sale Price
$555,000
Last Sale Date
Mar 5, 2021

Property Information

Block3501
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16.5
DescriptionCOLONIAL
Dwellings1
ZoningR-B
Sq Footage2,632
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$89,100
46%
Improvement Value:$103,600
54%
Total Assessment$192,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,458+4.0%
2024$11,019+1.2%
2023$10,884+0.4%
2022$10,836+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$555,000

To:

Sq Ft2,632DeedBook 4287, Page 271

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook Y 116, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1952