Skip to content

35 North RdWayne, NJ 07470

Built 1949

Last Sale Date
Jan 4, 2016

Property Information

Block3503
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionRANCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,000
56%
Improvement Value:$54,400
44%
Total Assessment$123,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,337+4.0%
2024$7,056+1.2%
2023$6,970+0.4%
2022$6,939+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1949