Skip to content

18 Cook RdWayne, NJ 07470

Built 1972

Last Sale Price
$484,000
Last Sale Date
Aug 19, 2005

Property Information

Block3503
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,686
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
45%
Improvement Value:$85,100
55%
Total Assessment$155,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,264+4.0%
2024$8,909+1.2%
2023$8,800+0.4%
2022$8,761+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$484,000

To:

Sq Ft1,686DeedBook 1067, Page 177

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 325, Page 146

Property Built

Built

Year Built: 1972