Skip to content

21 Colville RdWayne, NJ 07470

Built 1955

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jun 17, 2019

Property Information

Block3504
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
DescriptionCAPE COD
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,580
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,700
48%
Improvement Value:$76,800
52%
Total Assessment$147,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,520+4.1%
2024$8,184+1.3%
2023$8,081+0.5%
2022$8,044-1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$329,000

To:

Sq Ft1,580DeedBook 3613, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1955