Skip to content

31 Westview RdWayne, NJ 07470

Built 1988

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Nov 7, 1986

Property Information

Block3514
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityWayne Twp
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionBI-LEVEL
Dwellings1
ZoningR-A
Sq Footage5,508
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$179,800
40%
Improvement Value:$274,700
60%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,025+4.0%
2024$25,988+1.2%
2023$25,670+0.4%
2022$25,557+2.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1988

Property Sale

Sale
$145,000

To:

Sq Ft5,508DeedBook 117, Page 169